PROJEKT MAŁEGO OGRODU PRZY SZEREGOWCU

PROJEKT MAŁEGO OGRODU PRZY SZEREGOWCU

Aranżacja małego ogrodu przydomowego od A do Z

Mam świetny dom, idealne wnętrze, jednak czegoś brak. Tak czegoś zielonego, ale w głowie brak pomysłu na aranżacje małego ogródka?
Już podnosimy rękę do góry i zgłaszamy się do odpowiedzi. Obecni!


Czas przeczytania: 5 minut

W tym wpisie dowiesz się o:
– Urządzanie wnętrza domu a ogród
– Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu w 5 krokach
– Jak zaprojektować ogród w odpowiedniej skali
– Ścieżki i mała architektura
– Materiały w ogrodzie
– Jak dobrać roślinność
– Jak wykonać ogród
– Podsumowanie i wnioski  


Z pamiętnika architekta krajobrazu
 Wnętrze domu a ogród?

Porównując ogród do aranżacji wnętrza podejmowaliśmy decyzje jak ma to wnętrze wyglądać.  
Wybierając na przykład odpowiednio dobrany stół, lampę, obraz czy kolor ściany przenosząc często gotowe  wzorce.
Rozważaliśmy: albo dana rzecz pasuje wymiarowo i kompozycyjnie – albo nie.
Krótka piłka: podoba mi się? TAK! Ma odpowiednie wymiary? TAK! To zamawiam – jestem bardzo zadowolony z efektu.
 
W przypadku architektury krajobrazu i zagospodarowania ogrodu przy szeregówce sytuacja jest bardziej skomplikowana. Trzeba mieć na uwadze kilka bardzo ważnych czynników. Często nie zdajemy sobie z nich sprawy.


Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu w pięciu krokach:

  • 1. Skala projektu – odpowiednie proporcje
  • 2. Ścieżki i mała architektura (taras, altana, domek narzędziowy)
  • 3. Rodzaj materiału
  • 4.Roślinność w małym ogrodzie
  • 5. Dobry wykonawca to klucz do sukcesu w ogrodzie

Najważniejsze czynniki wpływające na udany projekt małego ogrodu przy szeregowcu:

1. Rozmiar ma znaczenie –  po pierwsze SKALA!

Mały ogród, mały projekt, mały problem? Niestety, nic bardziej mylnego.
Kiedy zespół Ogrody Siła Natury przystępuje do projektowania dużych powierzchni, powiem szczerze – jest troszkę prościej. Mam dużo miejsca, wręcz nieograniczony teren porównując z malutkim ogródkiem. Możemy ustawić altanę, drewutnię, palenisko, nasadzenia roślinne i całą małą architekturę w dużej przestrzeni.  A później z czystym sumieniem to wykonać.
Przy małych ogrodzie przydomowym poprzeczka jest zawieszona nieco wyżej.  W tak małym terenie każdy centymetr miejsca ma znaczenie. Postawienie nieodpowiedniej i zbyt dużej altany zasłoni tak cenne światło w salonie lub całkowicie zastawimy przestrzeń w małym ogródku. A zatem jak to wykonać prawidłowo?
Grajmy skalą. Projektujemy od ogółu do szczegółu. Często bywa tak, że skupiamy naszą uwagę na jednej rzeczy np. tarasie. Budujemy go 5×5 m. bo ma być wygodny, pomieścić stół i krzesła, później przypominamy sobie, że musimy zmieścić domek narzędziowy. Budujemy go lub zamawiamy. Następnie okazuje się, że przydałby się plac zabaw dla dzieci. Dobry pomysł, więc wstawiamy trampolinę, piaskownicę – ok. Co z roślinami? Gdzie rabaty? Gdzie trawnik? Ścieżki? A miejsca już praktycznie nie ma! Każdy ogród można optycznie powiększyć. Aby uniknąć sytuacji bez wyjścia, w której zagracimy się zanim zbudujemy finalnie ogród, pomyślmy nad planem. Najpierw zrób listę rzeczy które musisz mieć w ogrodzie. Potem przysiądź do niej za kilka dni i zweryfikuj czy na pewno nic się nie zmieniło. Teraz zmierz swoją działkę, weź ołówek w ręce i rysuj! Gdzie altana? Gdzie domek narzędziowy? Gdzie miejsce dla dzieci? Gdzie zmieszczę taras i jak duży może być? Czy starczy mi miejsca na trawnik? Może zamiast warzywnika zrobię skrzynki na zioła na tarasie? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie – Co jest dla mnie w ogrodzie najważniejsze?

Pamiętaj – to co na rysunku w rzucie z góry dobrze wygląda, niekoniecznie musi takie być w  rzeczywistości.

Rysujmy w rzucie z góry a potem starajmy się wyobrazić sobie jak dany ogród będzie wyglądał z danej perspektywy odbiorcy. Czyli jak będziemy go postrzegać stojąc w danym miejscu np. na tarasie.
Pamiętaj, ogrodzenie się wzdłuż sąsiada żywopłotem (proszę, tylko nie Tuje:) ) optycznie zwęzi nasze wnętrze. Powstanie długi korytarz doprowadzając do wizualnego tunelu. Musimy wziąć pod uwagę widoki z okien naszego domu. Czy nie zastawiamy sobie go jakimś większym krzewem? Czy nie zabieramy sobie światła?


2. Mały ogród z tarasem, altaną i ścieżkami.

Oprócz wielkości elementów liczy się ich ułożenie. Pomyślmy w którym miejscu i dlaczego ma stać dany przedmiot, budynek czy mała architektura i jaką funkcję będzie pełniła.  Stawiając wiatę czy taras w małym ogrodzie zastanów się czy nie zasłoni nam światła w domu, lub czy konieczne jest robienie ścieżek do niej, albo w jakiej formie (z jakiego materiału) będzie wykonana.

3. Materiał w malutkim ogrodzie w mieście

Ok. Wiemy już co chcemy mieć w ogrodzie, jakiej wielkości i gdzie będzie.
Jesteśmy coraz bliżej sukcesu ALE Wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Powtarzalność i spójność materiałów i faktur jest niezmiernie ważna aby uzyskać zamierzony efekt wizualny.
Nie ograniczaj się do najprostszych i najbardziej znanych nawierzchni z przestrzeni publicznej. Ilość materiałów i wzorów jest ogromna.  Trzeba je dopasować do całości, ale jest w czym wybierać. Zdaj się na doświadczonego architekta krajobrazu, albo próbuj, ustawiaj, przestawiaj i  dopasuj ją do Twoich upodobań. Możesz pójść do centrum kamienia i kostki brukowej gdzie zwykle różne nawierzchnie są ułożone obok siebie. Pamiętaj, że oprócz kolorystyki i wielkości ważna jest funkcjonalność. Przetestuj je – zobacz czy materiał na chodnik/ścieżkę nie jest zbyt śliski, czy nie wywrócisz się w deszczową pogodę wchodząc do domu? Czy dany materiał trzeba impregnować, w jaki sposób? Jaka jest trwałość danego materiału? Jest też prostszy sposób bez wychodzenia z domu, bardzo dobry na sam początek. Wydrukuj z Internetu zdjęcia materiałów które Ci się spodobają i wyjdź z nimi do ogrodu. Dostaw kartkę z wydrukowanym wzorem nawierzchni do elewacji domu, altany znajdującej się tuż obok. Zobacz czy „gra” to co ułożyłeś/aś sobie w głowie, czy może jednak się gryzie ze sobą.

Warto pamiętać, że nawierzchnia z reguły nie jest najtańszym elementem ogrodu, a do tego trzeba włożyć dużo pracy i kosztów w jej ewentualną późniejszą wymianę. Dlatego dobierz dobrze wzór i zastanów się czy za kilka lat Ci się nie znudzi i czy nadal będzie pasować.

W przypadku kilku elementów architektury czy nawierzchni unikaj wszelkiego „misz-maszu”. Nie powinno się łączyć na małej przestrzeni dużo zróżnicowanych faktur. Marzy Ci się rustykalny klimat, może połączysz drewno i kamień naturalny? A może nowoczesny i minimalistyczny klimat z metalową drewutnią i architektonicznym betonem na tarasie? Obierz jeden kierunek i bądź konsekwentny – to najlepsza droga do zielonego sukcesu!

4.Roślinność czyli jak ją dobrać.


Niestety nie podam Ci gotowego zestawu roślin, gdyż każdy ogród ma inne warunki i należy rośliny dostosować do Twojego konkretnego miejsca. Za to wypunktuję jakimi czynnikami należy się kierować przy wyborze z tysięcy roślin dostępnych w sprzedaży.

Podstawa to odpowiedni dobór roślin, tak aby nadawały się na konkretne stanowisko naświetlenia słonecznego, rodzaju gleby i warunków wodnych. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:

– Rodzaj i strukturę gleby – czyli jaka jest w twoim miejscu (glina, piach itp.), odczyn gleby, część roślin jest kwasolubnych inne nie. Wiele roślin ma swoje upodobana i w innej glebie będzie po prostu usychać.
– Światło – nie każda roślina rośnie wszędzie. Jedne lubią palące słońce, inne przeciwnie – głęboki cień.
– Rozmieszczenie – czyli gdzie i w jakim miejscu są dane rośliny, tak, aby miały odpowiednie miejsce i światło. Stłoczone, posadzone zbyt blisko siebie nie będą wyglądały dobrze, z kolei zbyt rzadko rozstawione zginą na rabacie, a puste miejsca mogą szybko zarosnąć chwastami.
– Wielkość – najczęściej popełniany błąd przez początkujących ogrodników. Zwracajmy na docelową wielkość rośliny po wyrośnięciu. Nie patrzmy, że w szkółce jest malutka, często po chwili okazuje się prawdziwym wielkim krzewem.

Dodatkowo, nasz mały ogród obliguje nas do rzetelnego doboru gatunków roślin. Nie sadźmy obok siebie po sztuce lub dwóch różnych roślin. Kwitnące egzemplarze z centrum ogrodniczego które wołają „kup mnie, mnie!” niekoniecznie będą świetnie wyglądały w Twoim ogrodzie. Nie kupuj pod wpływem impulsu. Ogranicz liczbę gatunków aby nie stworzyć zbędnej pstrokacizny, a  przyjazne dla Ciebie miejsce relaksu. Dobrze jest określić kolorystykę ogrodu. Postaw na 3 kolory uzupełniające lub kontrastowe, resztę uzupełnij spokojnymi odcieniami zieleni. Unikniesz zbędnego chaosu. A może nie masz swojego ulubionego koloru? Nic nie szkodzi. Dobierz różne barwy kwiatów, starając się rozmieścić kwiaty kwitnące w danym kolorze w tej samej porze kwitnienia. Jeśli w jednym czasie zakwitną kwiaty czerwone, fioletowe, żółte i pomarańczowe to może być jednak zbyt dużo szczęścia na kilku metrach kwadratowych. Dobieranie kolorów roślin to świetna zabawa, ale bądź ostrożny aby nie „przedobrzyć”.

5. Dobry wykonawca:


Nawet najlepiej zaplanowany projekt małego ogródka przydomowego może zostać zniszczony przez złą ekipę lub brak doświadczenia z podobnymi pracami.
Przy wyborze ekipy wykonawczej zastanów się czy warto brać najtańszą w okolicy. W końcu to oni tworzą Twój ogród – Twój ogrodowy salon.  Nie bierz pierwszego lepszego fachowca. Postaw na profesjonalistów.

Podsumowując: jak zaprojektować ogród w domu szeregowym?

Zadbaj o skalę wymyślanego ogrodu. Stosuj elementy małej architektury w odpowiedniej wielkości do danego ogród przy szeregowcu. Nie mogą być zbyt duże bo go zdominują i zasłonią wszystko.
– Rozrysuj sobie cały ogród i twórz, ustawiaj i przestawiaj jego elementy, aby stworzyły spójną całość.
– Graj materiałami, wzorami i fakturą
– Sprowadź rośliny dobrane do konkretne dobranych warunków siedliskowych i warunków panujących w Twoim ogrodzie
– Zapanuj nad realizacją małego ogródka od początku do końca. Zamówienia i odbiory dostaw roślin, materiałów budowlanych, płyt tarasowych, po detale ogrodowe; Przygotowanie narzędzi ogrodowych, wytyczenie zaplanowanych rabat w terenie i właściwą pracę.
– Ciesz się z efektu i bądź cierpliwy. Ogród wymaga czasu ale wierz mi – Warto patrzeć na jego rozwój.

Da się prościej?
Tak, możemy Ci pomóc. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i pozwól nam zrobić to za Ciebie.
Zaprojektujemy ogród dla Ciebie i kompleksowo zajmiemy się jego realizacją.

Fioletowa linia:

Błyskawiczny kontakt


lub skontaktuj się e-mail / formularz:


Tagi:
Projektowanie małego ogrodu Katowice,  Projekt ogródka przy domu szeregowym Katowice, Projekt małego ogródka Katowice, Projektowanie małego ogrodu Śląsk, Projekt ogródka przy domu szeregowym Śląsk, Projekt małego ogródka Śląsk, Projektowanie małego ogrodu Dąbrowa Górnicza, Projekt ogródka przy domu szeregowym Dąbrowa Górnicza, Projekt małego ogródka Dąbrowa Górnicza, Projektowanie małego ogrodu Sosnowiec, Projekt ogródka przy domu szeregowym Sosnowiec, Projekt małego ogródka Sosnowiec, Projektowanie małego ogrodu Będzin, Projekt ogródka przy domu szeregowym Będzin,