Jak urządzić ogród i nie zbankrutować?

Jak urządzić ogród i nie zbankrutować?

Każdy z nas kto budował lub kupił dom wie z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Urządzenie wnętrza domu i jego wykończenie to często niemałe pieniądze. Zwykle jako ostatni do aranżacji pozostaje ogród. Choć budowa ogrodu nie jest prostym i tanim przedsięwzięciem to korzyści wynikające z jego urządzenia można wymieniać bez końca. Ogród jest miejscem relaksu, wyciszenia, kontemplacji piękna przyrody, a także miejscem rekreacji i spotkań towarzyskich. Pozostaje zatem pytanie jak urządzić piękny, intrygujący ogród, któremu nic nie będzie brakowało, a przy tym nie zrujnować się finansowo?

Ten artykuł powinien Cię zainteresować, bez względu na to czy ogród postanowisz zrealizować przy pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej czy będziesz działać w całości lub części samodzielnie. Główny koszt urządzenia ogrodu nierzadko w 70% stanowią materiały. Dowiesz się tutaj jak obniżyć koszty urządzenia ogrodu bez utraty jakości.

Indywidualny projekt ogrodu

Piękny ogród stworzony po omacku? To może się nie udać. Stworzenie funkcjonalnego i ozdobnego ogrodu, z którego będziesz czerpał radość każdego dnia,  wymaga starannego przygotowania, wiedzy i doświadczenia.  Projekt bądź koncepcja pozwoli zobaczyć dokładnie wygląd ogrodu i jego funkcje przed realizacją w terenie. To jedna z tych rzeczy na których zdecydowanie nie wolno oszczędzać!

Próba realizacji ogrodu bez projektu zwykle kończy się nasadzeniami bez ładu i składu, wiecznie chorującymi, więdnącymi roślinami niedobranymi odpowiednio do stanowiska. Koniec końców rośliny trzeba wymieniać, kupować nowe i ponosić dodatkowe koszty.

projekt-ogrodu-katowice-dabrowa-gornicza

Etapowanie prac przy urządzaniu ogrodu

Dodatkowa korzyść z posiadania projektu ogrodu to możliwość realizacji ogrodu z podziałem na etapy.  Rozłożenie kosztów aranżacji ogrodu w czasie jest niezwykle praktyczne i odciąża finansowo. Dodatkowo cieczy fakt kolejnych pojawiających się w ogrodzie elementów, nawierzchni czy roślinności.

Harmonogram prac aranżacji ogrodu

Dobrze rozplanowane etapy zakładania ogrodu i jego kolejność pozwalają uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów prac. Dlatego, nie warto zwlekać z projektem ogrodu do samego końca, architekt krajobrazu uwzględni w projekcie zarówno instalacje oświetleniową, nawadniającą, odwadniającą, elementy małej architektury, nawierzchnie, szatę roślinną i dekoracje. Nierzadko też pomoże z wyborem elewacji, ogrodzenia i połączy wszystko w jedną spójną całość. Na pierwszej rozmowie z projektantem nie bój się mówić o finansach planowanych na inwestycję w ogród. Pamiętaj, że dobór roślin i materiałów na etapie projektu determinuje późniejszy koszt jego wykonania.

OBRZEŻA OGRODOWE

Większość ogrodów posiada mniej lub bardziej rozbudowane rabaty kwiatowe, które wymagają odpowiedniej oprawy. Producenci obrzeży rabat prześcigają się w ofertach dla swoich klientów. Wśród takich znajdziemy cienkie plastikowe obrzeża, drewniane bądź plastikowe rollbordery i palisady. Choć te produkty są tanie to ich jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na takie obrzeża tylko pozornie oszczędzamy pieniądze. Drewniane rollbordy pomimo konserwacji dość szybko zbrzydną i zaczną się rozpadać, z kolei cienkie plastikowe „folie” szybko strzępią się choćby od kosiarki, a także niszczą pod wpływem promieni UV.


Optymalny wybór obrzeży ogrodowych

Pośrednim wyjściem jest zakupienie betonowych obrzeży ogrodowych, których koszt to zaledwie 10 zł/mb. Do tego kosztu należy jeszcze dodać zaprawę a której umocujemy nasze obrzeże. Wydane pieniądze i tak szybko się zwrócą, gdyż rozwiązanie to jest dość trwałe a w przypadku odświeżenia koloru wystarczy zastosowanie impregnatu do kostki brukowej.

Alternatywnym i tanim rozwiązaniem są sztywne Ekobordy z tworzywa sztucznego w cenie zależnej od wysokości, około 8 zł/mb. Montaż ich odbywa się na równo pomiędzy rabatą, a trawnikiem, dzięki czemu nie niszczy ich kosiarka, a także promienie UV. Polecane są na duże powierzchnie ogrodowe, gdzie zastosowanie innych obrzeży jest zbyt drogie.

Najtrwalsze obrzeże ogrodowe

Biorąc pod uwagę długą eksploatację ogrodu, warto rozważyć droższe ale zdecydowanie najbardziej trwałe materiały na obrzeża ogrodowe. Najbardziej uniwersalnym i trwałym jest obrzeże wykonane z kostki granitowej na podbudowie. Cena 1 mb wzrasta do około 20 zł.

Innym, nowoczesnym materiałem jest metal coraz częściej wybierany do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych. Cena 1 mb obrzeża ze stali Corten wzrasta do około 50 zł.

Wybierając obrzeże do ogrodu należy wziąć pod uwagę nie tylko początkową cenę zakupu materiału ale jego wytrzymałość przez okres eksploatacji ogrodu.

obrzeza-ogrodowe-katowice-sosnowiec-jaworzno-dabrowa-gornicza-bytom-bedzin-tychy

ROŚLINY OZDOBNE DO OGRODU

Czym byłby ogród bez roślin? Szukając oszczędności w obszarze roślinności warto wziąć pod uwagę ich dobór gatunkowy oraz wielkość sadzonek.

Dobór gatunków i odmian roślinności

Czy wiesz, że cena tej samej rośliny potrafi się różnić nawet o 100%? Producenci roślin nie próżnują i ciągle udoskonalają cechy roślin, podkreślając inne walory ozdobne – ciekawszy kolor, ładniejszy zapach, zróżnicowany kształt liści itp. Wszelkie nowości na rynku ogrodniczym są droższe niż starsze, ale równie ładne odmiany.  

Oprócz tego, pewne gatunki są naturalnie droższe od innych. Dla przykładu, tej samej wielkości roślina – szlachetna odmiana cisa potrafi być dwa razy droższa od popularnego żywotnika (tui). W skali tworzenia żywopłotu na działce 900 m2 możemy oszczędzić 2 -2,5 tys. zł.

Wśród roślin, najdroższe w zakupie są drzewa, a najtańsze byliny. Dlatego chcąc zrobić ogród stosunkowo tanim kosztem i nie czekać długo na efekty warto zakupić sadzonki bylin tj. szałwie, rozchodniki, krwawniki itp.

Wielkość roślin

Zasadniczy wpływ na cenę roślin ma ich wiek i wielkość.

Wysoki, ładnie rozkrzewiony dwumetrowy cis w dużej donicy będzie kosztował nawet 400 zł, a dużo mniejsza sadzonka to koszt rzędu 20 zł. Na 120 mb żywopłotu możemy wydać 96 000 zł. lub 4 800 zł. Nie trzeba już dalej przekonywać jak wielkość roślin robi różnicę w naszym portfelu?

Biorąc pod uwagę powyższe, warto rozważyć poczynienie oszczędności na zakupie małych sadzonek do swojego ogrodu. Trzeba pamiętać, że w takim wypadku na docelowy wzrost i wygląd roślin będziemy musieli poczekać.

Roślina roślinie nierówna – Jak nie dać się nabrać?

Czasami roślina w tym samym pojemniku może być droższa od drugiej. Dzieje się to wtedy gdy sprzedawca chce zwrócić uwagę na swój towar i sprzedaje roślinę nierozkrzewioną, nieprzycinaną z wyrośniętym długim pędem. W praktyce róża będzie miała 1 wyciągnięty pęd o wysokości 80 cm. zamiast gęstej, odpowiednio pielęgnowanej rośliny która zawiąże dużo pąków kwiatowych, ale dużo niższej w momencie sprzedaży. Nie dajcie się nabrać! Kupujcie tylko w sprawdzonych, renomowanych szkółkach roślin.

Roślina w donicy kontra goły korzeń

Na tym polu możemy również sporo zaoszczędzić. Rośliny hodowane w donicy i wielokrotnie przesadzane przez szkółkarzy są dość drogie w porównaniu do sprzedawanych roślin z gołym korzeniem. Rośliny w donicach, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym możemy sadzić cały sezon, natomiast rośliny z gołym korzeniem wczesną wiosną i późną jesienią.

Różnica w cenie znów może sięgnąć 100%. Aby skorzystać finansowo na zakupy musimy wybrać się w ściśle określonym czasie, aby w ogóle można było nabyć takie rośliny i mieć duże szanse na przyjęcie się w ogrodzie.

projekt-ogrodu-z-malymi-roslinami-katowice-slask-tarnwoskie-gory-bedzin-bytom-myslowice

ŚCIÓŁKOWANIE RABAT

Kora czy żwir na rabatach?

Wybór w tym temacie jest dość prosty. Kora sosnowa jest jednym z najpopularniejszych, najtańszych i najlepszych materiałów na ściółkę w ogrodzie.  Można powiedzieć hola, hola, korę trzeba dosypywać! Tak jest, materiały organiczne kompostują się, jednak jest to ich największa zaleta.
Jej cena to około 12 zł/worek 80 L, który wystarczy na pokrycie 1m2 powierzchni rabaty.

Z kolei, koszt wysypania kamienia na rabaty to około 60 zł/m2. Cena zależna jest od rodzaju kamienia, do wyboru są bazalty, granity, łupki, rzeczne otoczaki i wiele innych. Pomimo trwałości w porównaniu ze ściółką organiczną, kamień na rabacie należy odświeżać, gdyż brudzi się i zachodzi glonami. Rabata wysypana kamieniem utrudnia pielęgnację roślin – przekopywanie ziemi, przesadzanie roślin itp. Dodatkowo każdy spadający jesienią liść na takiej ściółce będzie zauważony.

mala-architektura-w-ogrodzie-slask-ogrody-zawiercie-tychy-sosnowiec-dabrowa-gornicza-myszkow-tarnowskie-gory

NAWIERZCHNIE OGRODOWE

Zamiast drogich tarasów z drewna egotycznego czy kompozytu, zastąp je prostymi nowoczesnymi płytami betonowymi. Wyroby betonowe są trwałe, a ich wybór jest ogromny. Jeszcze tańszą alternatywą dla wybrukowanych przestrzeni jest zastąpienie jej ozdobnym grysem. Rozwiązanie takie jest tańsze, ale również mniej komfortowe w użytkowaniu. Warto rozważyć wysypanie grysem tych przestrzeni, które nie są codziennie użytkowane np. palenisko.

MAŁA ARCHITEKTURA I DETALE OGRODOWE

Mała architektura ogrodowa zawiera w sobie szereg użytecznych obiektów. Jednakże część z nich nie jest w ogrodzie niezbędna i na tym polu można ograniczyć koszty z nimi związane. Zamiast inwestować od razu w murowanego grilla, może spokojnie wystarczy kupić przenośnego grilla gazowego? Zamiast budować skomplikowane i drogie oczko wodne, równie przyjemnym elementem będzie niewielka ściana wodna? Jeśli masz ogród z dużymi różnicami wysokości, zrób skarpy zadarnione roślinnością zamiast inwestować w ciekawe, lecz dużo droższe murki oporowe z kamienia.

SYSTEM NAWADNIAJĄCY W OGRODZIE

Przyzwyczailiśmy się do wygodnych udogodnień technicznych, również w przestrzeni ogrodowej. Instalacja nawadniająca ogród jest niezaprzeczalnie praktyczna i wyręczająca nas ze żmudnego podlewania wężem ogrodowym.

Aby zrezygnować z kosztów instalacji nawadniającej i zużycia wody podczas eksploatacji, możemy dostosować roślinność do warunków panujących na naszej działce. Rośliny odporne na suche, piaszczyste gleby pozwolą nam na ograniczenie kosztów związanych z systematycznym podlewaniem ogrodu.

ILE KOSZTUJE OGRÓD?

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie no bo jak uśrednić np. ile kosztuje samochód? 120 tys. zł? No właśnie, każdy z Was wpisałby tu inną kwotę, bo każdy ma inne wymagania. Tak samo jest z ogrodem i cenami.

ile-kosztuje-ogrod-katowice-slask-tarnowskie-gory-zawiercie-sosnowiec-bedzin-dabrowa-gornicza

Dla potrzeb naszych przyszłych Inwestorów postaraliśmy oszacować koszty urządzenia ogrodu. Kompleksowo zagospodarowany ogród, który będzie miał trawnik, rabaty kwiatowe, ale też elementy małej architektury i nawierzchnie lub instalację oświetleniową/nawadniającą:

  • dla małych ogrodów np. przy domach szeregowych 25 – 100 m2 powierzchni, koszt założenia ogrodu to około 250- 400 zł/m2
  • dla średnich ogrodów o powierzchni  1000 m2 , koszt założenia ogrodu to około 130-200 zł/m2

Czy da się taniej? Oczywiście! Natomiast istnieje pewna granica poniżej której nie warto schodzić aby ogród nie odbiegł od pierwotnego projektu. Podane ceny należy traktować z przymrużeniem oka jako rząd wielkości danej inwestycji. Każdy ogród jest indywidualny i ma inną cenę.
Okazuje się ponownie, że dokładny projekt ogrodu jest nieodzowny aby wykonawca mógł sporządzić dla Ciebie wycenę/kosztorys realizacji ogrodu.

Pamiętajmy, że ogród jest inwestycją na długie lata, a każda złotówka wydana na ogród bardzo szybko się zwraca w kontekście sprzedaży nieruchomości. Ceny nieruchomości z pięknie urządzonym ogrodem wzrastają od kilku do 62% (RUDAWA 2006, WACHTER and WONG 2008, NIKOLAOS et al. 2011, ZHENG et al. 2012, CELLMER et al. 2012, YOSHIDA and SUGIURA 2015).


Da się prościej?
Tak, możemy Ci pomóc. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i pozwól nam zrobić to za Ciebie.
Zaprojektujemy ogród dla Ciebie i kompleksowo zajmiemy się jego realizacją.

Fioletowa linia:

lub skontaktuj się e-mail / formularz: