Rośliny ozdobne zimą – Top 20

Rośliny ozdobne zimą – Top 20

Ogród ozdobny cały rok, również zimą przez 365 dni w roku? To możliwe! Trendy ogrodnicze się zmieniają a iglaki powoli odchodzą na dalszy plan, coraz częściej zastępując je liściastymi drzewami, krzewami, bylinami i trawami ozdobnymi. Co posadzić, aby uatrakcyjnić nasz ogród również zimową porą?

Wyselekcjonowaliśmy dla Was 20 zarówno popularnych jak i oryginalnych roślin, które z powodzeniem możemy zastosować w ogrodach i cieszyć się ich ozdobną korą, pędami, pięknie oszronionymi owocami a nawet kwiatami podczas zimowych miesięcy. Warto posadzić je w okolicach wejścia do domu, aby przykuwały nasz wzrok w fazie ich największej atrakcyjności.

Ozdobne z kory i pędów

Wiśnia tybetańska (Prunus serrula)

Drzewo sadzone dla pięknej mahoniowej, łuszczącej się kory. Warto posadzić w ogrodzie wielopniowe, mocno rozgałęzione egzemplarze, ponieważ cały pień i najdrobniejsze gałązki posiadają ciemnowiśniowy połyskliwy kolor. Jest to propozycja dla niewielkich ogrodów gdyż drzewo wolno rośnie, osiągając ok. 5-6 metrów wysokości. Pięknie będzie wyglądało, jako soliter, ale też posadzone równolegle, jako drzewo alejowe. Mocny akcent kolorystyczny pośród otaczającego białego puchu.

Platan klonolistny (Platanus acerifolia)

Drzewo swoją urodę zawdzięcza łaciatym plamom, oliwkowo szarożółtej, łuszczącej się kory. Efekt dodatkowo potęgowany jest poprzez okazałe rozmiary samego pnia, który może osiągnąć 3 metry średnicy i wysokości drzewa – 30 metrów. Platany najpiękniej wyglądają sadzone w parkach, dużych założeniach publicznych, ale też możliwe do wyeksponowania w dużym ogrodzie. Nie da się przejść koło niego obojętnie, a zimą jego walory są szczególnie podkreślone.

Klon strzępiastokory (Acer griseum)

Słynie ze swej niepospolitej cynamonowo brązowej i mocno łuszczącej się kory. Drzewo rzadko spotykane w ogrodach, choć jest niesamowicie dekoracyjne i dzięki swym niewielkim rozmiarom i wolnemu wzrostowi możliwe do zastosowania w niewielkich ogrodach przydomowych. Nasz zdecydowany faworyt, piękny o każdej porze roku a zimą szczególnie przyciągający wzrok.

Brzoza pożyteczna (Betula utilis)

Brzozę i jej urodę zna chyba każdy, a to wszystko za sprawą pięknych białych pni i gałęzi oraz ażurowej, zwiewnej koronie. Innym gatunkiem jest brzoza pożyteczna, która charakteryzuje się śnieżnobiałą, nieskazitelną barwą pnia. To jej mniejsze rozmiary pozwolą na ogrodową aranżację z jej udziałem w mniejszych ogrodach.  Poza popularną odmianą ‘Doorenbos’ są do dyspozycji „Silver shadow” lub niewysoka, parasolowata odmiana ‘Long trunk’.

Dereń biały (Cornus alba)

Krzew charakteryzujący się czerwonymi i purpurowo czerwonymi pędami, które wybuchają niczym ogień na tle śniegu. Sekretem uzyskania głębokich, nasyconych kolorów gałęzi jest coroczne niskie przycinanie krzewów. Niewymagające rośliny o szerokich zastosowaniach od parków po duże i małe ogrody.
Dereń rozłogowy (Cornus sericea) posiada piękne intensywnie żółte pędy, idealne do kontrastowych zestawień kolorystycznych. Uwaga! Derenie rozłogowe z natury są inwazyjne i trzeba trzymać nad nimi pieczę w mniejszych ogrodach, ponieważ szybko się rozrastają.

Rośliny kwitnące zimą

Oczar pośredni – (Hamamelis x intermedia)

Płatki tego krzewu rozwijają się już w grudniu, w zależności od odmiany też w styczniu, lutym i marcu. Kwiaty są pofalowane, przypominają frędzelki a do tego spotykamy je w kolorze żółtym, miedziano-pomarańczowym lub ciemnoczerwonym. Jest w czym wybierać, a dodatkowo odmiana ‘Pallida’ bardzo przyjemnie pachnie! Kolor i zapach w styczniowym ogrodzie? Pozwól oczarom oczarować Twój ogród zimą.

Oczary o słonecznym, żółtym kolorze mają odmiany ‘Arnold Promise’, ‘Pallida’, czy ‘Westerstede’.

Energetyzujący wiśniowo czerwony kolor mają odmiany ‘Feuerzauber’ czy’ Diane’. Miedziany i pomarańczowy kolor będą miały płatki oczarów ‘Jelena’.

Ciemiernik wschodni – (Helleborus orientalis)

Kwiaty ciemiernika w odcieniach bieli, kremu i różu możemy podziwiać już w lutym, kiedy płatki nieśmiało wybijają się spod śniegu. Atutem tej byliny jest posiadanie zimozielonych liści oraz upodobanie do półcienia i cienia, dzięki czemu możemy posadzić je w miejscach trudnych np. pod koronami drzew.

Wrzosiec krwisty  (Erica carnea)

Na przełomie stycznia i lutego zaczynają budzić się do życia wrzośce. Posadzone w grupach potrafią zrobić piorunujące wrażenie a żywe nasycone kolory – róże i fiolety sprawią, że wiosna w ogrodzie przyjdzie o wiele wcześniej niż kalendarzowa. Na uwagę zasługuje odmiana ‘Eva’ i ‘Snow queen’ czy ‘Vivellii’.

Zimokwiat wczesny(Chimonanthus praecox)

Ten rzadko spotykany krzew w polskich ogrodach pochodzi z Chin. Swoją urodę zawdzięcza żółtym kwiatom pojawiającym się już w lutym. Posadźmy go w pobliżu wejścia do domu, zapach krzewu jest obłędny i zarazem tak intensywny, że czuć go z kilku czy kilkunastu metrów. Dodatkowym atutem są jego jadalne kwiaty z daleka przypominające kwiaty forsycji.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

Zaliczyliśmy go do zimowych akcentów w ogrodzie, bo zakwita często w lutym. Kwitnie spektakularnie, cały krzew jest oblepiony różowymi lub białymi kwiatami, w zależności od odmiany. Uwaga! Roślina ta nie nadają się do ogrodu gdzie przebywają małe dzieci. Cała roślina jest trująca.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

Kolejny oryginalny i rzadko spotykany krzew rozpoczynający swój spektakl zimą. Pojedyncze, intensywnie żółte kwiaty urozmaicają zimową scenerie w ogrodzie. Żółty kolor zimową porą jest szczególnie pożądany, gdy wszyscy jesteśmy spragnieni energetyzujących, słonecznych barw. Najefektowniej wygląda, gdy może swobodnie zwisać z murków lub posadzony przy podporach, jako pnącze.

Leszczyna pospolita (Corylus avellana ‘Contorta’)

Pospolity krzew i wydawać by się mogło niby nic specjalnego, ale… To leszczyna wita nas w lutym złotym deszczem kotków zwiastując wyczekiwane przedwiośnie. Na dodatek odmiana ogrodowa ‘Contorta’ zachwyca zimą po opadnięciu liści wygiętymi, artystycznie poskręcanymi pędami. Gałązki krzewu mogą nam posłużyć do intrygujących dekoracji florystycznych. Krzew swoją formą przyciągnie niejedno spojrzenie.

Kalina bodnantska(Viburnum x bodnantense)

Krzew zasługujący na miano niezwykłego z uwagi na porę kwitnienia. Okazy te zakwitają w grudniu przy sprzyjającej, łagodnej zimie i utrzymują się kolejne miesiące. Zwykle szczyt kwitnienia przypada na luty-marzec. Dodatkowymi atutem jest ładne czerwono fioletowe jesienne zabarwienie liści.

Rośliny ozdobne z owoców

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri)

Niewątpliwy rarytas i rzadko spotykany krzew. Jagodowe korale pojawiają się jesienią i często pozostają na krzewach zimą stanowiąc niecodzienny widok. Uprawa może jednak przysporzyć trochę problemów gdyż bywa wrażliwa na mróz zwłaszcza we wschodniej Polsce. Warto podjąć ryzyko, bo efekty są tego warte.

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides)

Praktycznie niespotykane w ogrodach krzewy o nieco śródziemnomorskiej urodzie. Rokitnik posiada wąskie, srebrzyste liście oraz pomarańczowe, gęsto osadzone owoce utrzymujące się na krzewach przez całą zimę.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Niewysokie krzewy o niezwykłych walorach dekoracyjnych w postaci owoców zdobiących ogród przez jesień i zimę. Ogniki możemy spotkać w odmianach o owocach w kolorze żółtym, pomarańczowych i czerwonym. Świetny pomysł na niebanalny żywopłot. Pamiętajmy, że ogniki są wyposażone w kolce i trzeba uważać przy ich pielęgnacji.

Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens)

Na brak czerwieni zimą nie możemy narzekać. Golteria pełzająca spełnia wiele funkcji w ogrodzie. Jest zimozielona, okrywowa, lubi świetlisty cień, ale przede wszystkim posiada piękne błyszczące, czerwone owoce utrzymujące się całą zimę. Jeśli zapewnimy jej kwaśne pH, jej uprawa powinna się udać. Mało popularna, choć niewątpliwie wdzięczna krzewinka.

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Kalina koralowa

Niewymagający krzew dla założeń naturalistycznych i rustykalnych. Zimą czaruje nas pięknymi intensywnie czerwonymi koralami gęsto utkanymi na krzewie. Owoce kaliny są niechętnie zjadane przez ptaki, dlatego utrzymują się one aż do wiosny!

Śnieguliczka Dorenboosa (Symphoricarpos ×doorenbosii)

Grona różowych okrągłych owoców są największym atutem tego niskiego, uroczego krzewu. Chyba każdy z nas miał możliwość deptania owoców śnieguliczki, które efektownie ‘strzelały’ pod naszymi stopami. Krzewy dla każdego, niewybredne, co do podłoża czy słońca a mimo to sporadycznie spotykane w ogrodach. Świetny krzew do zadarniania skarp – gdyby tak porzucić wizję sadzenia jałowców i irg namiętnie sadzonych przez firmy ogrodnicze na rzecz mniej spotykanych, a równie atrakcyjnych krzewów zadarniających?

Róża pomarszczona (Rosa rugosa)

Róże zachwycają wszystkim, co mają, od koloru kwiatów, faktur liści, zapachu aż po piękne intensywnie czerwone owoce, które szczególnie stają się widoczne zimową porą. Krzewy róży pomarszczonej są niewymagające. Świetna propozycja do obsadzania i umacniania skarp.

Jabłoń (Malus)

Cenione drzewa ozdobne z uwagi na piękne wiosenne kwitnienie i małe ozdobne jabłuszka, które nierzadko pozostają na drzewach całą zimę. Do wyboru mamy bardzo dużo odmian charakteryzujących się różnymi kolorami liści, kwiatów i samych owoców. Do najpopularniejszych należy odmiana ‘Ola’ i ‘Kelsey’ z purpurowo czerwonymi owocami, a także ‘Golden Hornet’ z żółtymi owocami lub ‘Professor Sprenger’ o pomarańczowoczerwonych owocach

Obejrzeliście tylko 20 propozycji. To tylko przedsmak, wstęp, i malutki fragment całej zielonej krainy. Piękno ogrodu nie musi kończyć się na popularnych tujach i zatrzymywać się na jesieni. Ogrody mogą być kolorowe i piękne przez cały rok. Zimą też. Daj się porwać Naturze.

Da się prościej?
Tak, możemy Ci pomóc. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i pozwól nam zrobić to za Ciebie.
Zaprojektujemy ogród dla Ciebie i kompleksowo zajmiemy się jego realizacją.

Fioletowa linia:

Błyskawiczny kontakt