Ile kosztuje projekt ogrodu przydomowego?

Ile kosztuje projekt ogrodu przydomowego?

Ile zapłacę za projekt ogrodu? To pytanie, które często nam zadajecie. Wertując różne strony internetowe natrafiamy na szacunki typu projekt ogrodu od 1 zł/m2 lub w przedziale od 1 do 10 zł/m2, a nawet projekt ogrodu gratis! Idąc tym tropem projekt ogrodu przydomowego o powierzchni 2000 m2 równie dobrze może kosztować 2000 lub 20 000 zł.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci ~ 4 minuty

Z artykułu dowiesz się:

 • Co składa się na projekt ogrodu?
 • Jaka cena za projekt ogrodu będzie racjonalna?
 • Jakie zagrożenia niesie ze sobą projekt typu gratis?
 • Czy da się wykonać ogród bez projektu?
 • Jak wycenia projekt ogrodu Siła Natury?

Projektowanie ogrodu to skomplikowane przedsięwzięcie na które składa się wiele elementów. Główne składowe to:

 • Wielkość ogrodu, zróżnicowanie wysokości terenu, rodzaj gleby
 • System automatycznego nawadniania
 • Oświetlenie ogrodu
 • Mała architektura ogrodowa
 • Nawierzchnie, w tym podjazd i ciągi piesze
 • Konieczność odwodnienia terenu

oraz wiele innych aspektów.

Projekt ogrodu GRATIS!

Dlaczego mam płacić za projekt ogrodu skoro są firmy które zrobią go za darmo? Najczęściej spotykane sformułowanie brzmi: „Przy wybraniu naszej firmy do realizacji ogrodu projekt ogrodu jest GRATIS”. Czy na pewno?

Dlaczego projekt ogrodu GRATIS wcale nie jest darmowy?

Przygotowanie kompleksowego i profesjonalnego projektu ogrodu o powierzchni 2000 m2 trwa od tygodnia do 4 tygodni w zależności od jego skomplikowania. Wcale nie mówimy tu o początkujących architektach ale doświadczonych i biegłych w swojej branży. Znając już fakty zadaj sobie pytanie czy jesteś w stanie wykonywać np. pół miesiąca swoją pracę za darmo? Architekt krajobrazu którego celem oprócz satysfakcji jest wynagrodzenie za  wielodniową, solidnie wykonaną pracę, nie wykona projektu za darmo. Dobry projekt musi kosztować ponieważ jego przygotowanie jest czasochłonne, wymaga ogromu wiedzy i doświadczenia.

Firmy które oferują Ci gratisowy projekt ogrodu po prostu Cię oszukują a koszt za swoją pracę projektową sprytnie wliczają do usługi wykonawczej. Nie bądź jeleniem, nie daj się oszukać!

jeleń

Projekt ogrodu za 1 zł/m2 – czy warto?

Projekt ogrodu nie jest darmowy ale czy możliwe jest wykonanie go za złotówkę od metra? Studenci lub początkujący projektanci chcący pozyskać za wszelką cenę pierwszego klienta zaoferują stawki mocno niższe niż ceny rynkowe. Jednak warto zastanowić się czy projekt tak dużej, zwykle nie najtańszej inwestycji chcemy powierzyć kreatywnej, ale niedoświadczonej osobie. Najczęściej też przy wykonawstwie takiego projektu konieczna jest  jego readaptacja tak, aby nadawał się do realizacji. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami za wykonanie przez firmę projektu wykonawczego. Ostatecznie za projekt trzeba będzie zapłacić podwójnie.

Projekt ogrodu online – czyli katastrofa architektoniczna

Internet jest bogaty w oferty wykonywania projektów ogrodów online. Projekty te są wykonywane bez wizyty w terenie u klienta a co za tym idzie bez przeprowadzenia pomiarów, inwentaryzacji i bez szczegółowej rozmowy z Tobą. Wizyta w terenie i kompleksowy wywiad jest niekwestionowaną podstawą i fundamentem dobrego projektu. Natomiast projekt online powstaje w oparciu o mapę zasadniczą w skali 1:500 lub na podstawie rysunków klienta. Do tego ten „kompleksowy” projekt wykonywany jest błyskawicznie, czasem w 24 h. Nie trudno się domyślić, że taki projekt może się skończyć, a raczej musi się skończyć architektoniczną katastrofą. Posiadane przez inwestora podkłady geodezyjne są zwykle nieaktualne, nie mają nic wspólnego z aktualnymi wysokościami terenu, sieciami uzbrojenia czy nawet granicami działki. Każdy doświadczony architekt krajobrazu i wykonawca dobrze o tym wie.

Szukanie przez biura projektowe zarobkowania w ten sposób to swego rodzaju zamach na dobrą sztukę projektową, ale drogi kliencie najwięcej stracisz Ty. Buty kupione przez Internet możesz zwrócić, ale kto zwróci Ci pieniądze za bezużyteczny projekt ogrodu?

ile kosztuje ogród

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Skoro dotarłeś do tego punktu to już wiesz, że projekt ogrodu nie jest darmowy i zastanawiasz się, jaka cena będzie optymalna. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi ale możemy posłużyć się niezbyt lubianą statystyką. Według cennika (źródło)  średnia cena projektu ogrodu dla województwa śląskiego na rok 2018 wyniosła 2,7zł/m2. Tak więc dla ogrodu o powierzchni 2000 m2 zapłacimy szacunkowo +-5400 zł. Czy to za dużo lub za mało? Cena ta jest uśredniona i nie zawiera wyszczególnienia co wchodzi w zestaw „projekt ogrodu”. Kompleksowy projekt ogrodu zazwyczaj jest poszerzony o projekt oświetlenia i/lub automatycznego nawadniania czy małej architektury i nawierzchni. Czasami wymagany jest dodatkowo projekt budowlany i uzyskanie zezwolenia w przypadku np. murów oporowych, które według prawa stanowią budowlę. Stąd cena projektu może być bardzo różna. kilkaset czy nawet kilka tysięcy zł w przypadku dużych i bardziej skomplikowanych zleceń. Poniżej przedstawimy warunki jakie wpływają na wycenę.

Pamiętajmy, że projekt ogrodu jest ściśle spersonalizowany, a każdy czynnik przekłada się na ostateczną cenę wykonania projektu.

koszt projektu ogrodu
 • Im większą mamy działkę, tym drożej będzie kosztował projekt (jednocześnie wychodzi taniej za metr)
 • Mniej istniejących roślin i rzeczy w terenie, tym taniej
 • Przy trudniejszym terenie, duże różnice poziomów terenu (podwyższone rabaty, murki oporowe), tym drożej
 • Ogród o foremnych kształtach działki wychodzi taniej
 • Projekt bardziej ekskluzywnej małej architektury będzie droższy
 • Ciekawy kształt nawierzchni, oryginalność może kosztować trochę więcej niż prosty projekt podjazdu
 • Więcej małej architektury (altana, wiata, drewutnia, palenisko itp.) podwyższa koszt projektu
 • Im więcej punktów świetlnych, zróżnicowanego oświetlenia, tym drożej
 • Nowoczesny projekt ogrodu zwykle jest droższy od naturalistycznych kompozycji

Czy da się wykonać ogród bez projektu?

kot w worki

Teoretycznie tak, praktycznie nie.  Jednocześnie, nie możemy wyjść z podziwu jak część wykonawców para się wróżbiarstwem i tworzy dla Inwestora ogród – niespodziankę.

Wyobraźmy sobie, że kupujemy sobie samochód niespodziankę. Bez określenia budżetu, jakości i obfitości wyposażenia, technicznych specyfikacji, jaka marka, model itp. Dostajemy pod dom nowiutkie BMW X7! Choć nie byliśmy przygotowani na wydatek rzędu paruset tysięcy. Wolelibyśmy rodzinnego forda ze średnim wyposażeniem, który zaspokoiłby w pełni nasze potrzeby. Odwróćmy teraz sytuację. Robimy tysiące kilometrów miesięcznie, spędzamy w trasie więcej czasu niż w domu. Oczekujemy więc bardzo komfortowego samochodu z niezłym wyposażeniem, któremu nic nie będzie brakowało. Zamiast samochodu marki premium, dostajemy małego fiata. Czy będziemy zadowoleni? Podobnie z budową domu. Raczej nie zaprosimy ekipy budowlanej: „Wchodźcie, dawaj, budujemy!” bez wcześniejszego projektu zleconego architektowi. Przykłady można mnożyć.

W 90% przypadków projekt ogrodu jest niezbędny, aby wykonać rzetelnie i uczciwie ogród zgodnie z naszymi oczekiwaniami i budżetem, (Co zawiera projekt ogrodu?). Czasami do wykonania prostego fragmentu ogrodu czy małej rabaty wystarczy szkic czy prosta koncepcja.

Pozostaje, zatem pytanie, jeśli chcemy zaoszczędzić na projekcie ryzykując rozczarowaniem to czy stać nas będzie na samą budowę ogrodu a potem wprowadzanie poprawek do najtańszego projektu?

Jak wycenia projekt ogrodu Siła Natury?

Wstępna wycenę projektu wykonujemy w oparciu o kilka podstawowych informacji. Przygotuj informację o orientacyjnych wymiarach działki, zdjęcia z terenu z różnych miejsc, oraz wstępnych Twoich oczekiwaniach.

Skontaktuj się z nami telefonicznie, przez formularz lub mailem.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ WYCENĘ PROJEKTU OGRODU

WYCENA – Zielona linia:

Błyskawiczny kontakt

lub skontaktuj się e-mail / formularz:

Jak przebiega proces projektowy?

Musimy się dobrze poznać! Nasze spotkanie to preludium do dłuższej współpracy projektowej a później wykonawczej. Jeśli podejmiesz z Nami współpracę spędzimy ze sobą prawdopodobnie kilka tygodni. W końcu i Tobie i nam zależy na przyjaznej atmosferze. Nasze spotkanie to przenikające się główne 3 etapy:

 • Etap 1. Poznanie Twojej działki, czyli tego, co masz na niej tu i teraz. Zwracamy uwagę na lokalizację, metraż, istniejące elementy architektury, nawierzchni czy instalacji. Styl domu, kolor elewacji i wiele innych. Poznajemy ukształtowanie terenu i rodzaj gleby.
 • Etap  2. Rozmawiamy z Tobą. Chcemy poznać Twoje oczekiwania wobec ogrodu. Uważnie wysłuchamy, jaką preferujesz stylistykę, jakie są Twoje ulubione kolory. A być może masz swoje ulubione rośliny, bez których nie wyobrażasz sobie ogrodu? Krok po kroku przejdziemy przez wszystkie elementy, jakie chcesz, aby znalazły się w Twoim ogrodzie. Zapytamy o szacunkowy budżet, jaki chcesz przeznaczyć na realizację ogrodu.

Na nasze spotkanie zarezerwuj minimum jedną godzinę. Przy bardziej złożonym ogrodzie, nasze konsultacje projektowe będą trwały dłużej.

Tak. Wyruszamy w podróż po zielone marzenia!

Od tej decyzji zabieramy się do pracy. Przeprowadzamy dokładną inwentaryzację Twojej działki i dokonujemy pomiarów. Przez cały proces projektowy jesteśmy do Twojej dyspozycji. Projekt szyty na miarę nie przysporzy potem problemów przy jego realizacji gdyż nie trzeba będzie wprowadzać zmian lub będą one niewielkie.

Czego nie zaprojektujemy w Twoim ogrodzie?

Projektując dla Ciebie ogród pamiętamy przez cały twórczy proces o Twoich oczekiwaniach oraz określonym budżecie. Niezależnie czy limit cenowy został określony na 80 czy 200 tys. zł. Pewnych rozwiązań nie zastosujemy w naszych projektach. Często napotkałeś na różne firmy , które reklamują się, że robią solidnie i tanio. Niestety rzeczywistość weryfikuje te slogany.

Mamy świadomość, że ogród podobnie jak dom to inwestycja na lata. Chyba nie wyobrażasz sobie żeby po 2 latach od wybudowania domu przeciekał Ci dach.

Podobne podejście stosujemy w przypadku ogrodu. Zwykle planując oświetlenie nie zaprojektujemy najtańszych opraw najazdowych z popularnych marketów. Na pewno też nie będziemy tam szukać pompy do oczka wodnego lub stawu. Na 100% nie zasugerujemy Ci obrzeży rabat wykonanych z tandetnego i nietrwałego plastiku.

Jeśli zależy Ci na możliwie tanim ogrodzie, lepiej jest skupić się na zrobieniu możliwie jak najprostszego ogrodu, ale stosując średniej lub wysokiej jakości materiały. Innym sposobem jest zakup projektu ogrodu oraz rozbicie realizacji poszczególnych składowych ogrodu na etapy. Nie wydamy jednorazowo zbyt dużo pieniędzy a jednocześnie będziemy mieć spójny ogród o solidnych fundamentach.

Luksusowy ogród na wyciągnięcie ręki

Jako rządni wyzwań i niebanalnych aranżacji, chętnie zaprojektujemy ogród dla bardziej wymagających inwestorów. Spektakularny ogród, w którym będą gościć designerskie lampy oświetleniowe, nowoczesne elementy małej architektury, niezwykłe rzeźby, instalacje wodne, donice czy imponujących rozmiarów drzewa. A to tylko kilka przykładów. Wówczas koszty projektowe i wykonawcze wyniosą tyle ile potrzeba, aby uzyskać dany efekt.

luksusowy ogród

Projekt ogrodu jest usługą bardzo indywidualną dlatego ceny w obrębie tej samej lokalizacji mogą się znacznie różnić. Nie mniej, podejrzanie niski koszt projektu,  projekt typu online czy projekt ogrodu gratis powinien nas skłonić do głębszej refleksji. Pewnych kosztów po prostu nie da się ominąć, a solidnie wykonany  projekt ogrodu wraz z kosztorysem, przedmiarem robót przez architekta krajobrazu zaoszczędzi nam rozczarowań i niechcianych, extra wydatków. Kosztów wykonania ogrodu nie bierze się z kapelusza, a właśnie z projektu. Dlatego bez niego nie można ruszyć dalej. Jak w przypadku samochodu musimy zadecydować czy chcemy nowe BMW, rodzinnego forda czy miejskiego fiata, podobnie jest z ogrodem. Nie kupujmy kota w worku