Trawnik z siewu, trawnik z rolki czy łąka kwietna?

Trawnik z siewu, trawnik z rolki czy łąka kwietna?

Którą metodę zakładania trawnika wybrać?

Pytanie o trawnik z siewu czy z rolki pojawia się wraz z decyzją o założeniu ogrodu. Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że piękny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Niewiele znajdziemy ogrodów w których rabaty i nawierzchnie wyeliminowały całkowicie powierzchnię trawiastą. Pomimo, że utrzymanie trawnika w dobrej kondycji nie jest zadaniem łatwym to gości w prawie każdym polskim ogrodzie.

Czy trawnik z rolki jest lepszy od trawnika z siewu?

W sezonie dużo osób pyta nas o trawnik z rolki dlatego postanowiliśmy przedstawić wszystkie za i przeciw. Pomimo spopularyzowania metody „z rolki”, cena takiego trawnika jest dużo wyższa od trawnika z siewu.
Chcielibyśmy odczarować błędne założenie, że trawnik z rolki jest lepszy i ładniejszy od trawnika z siewu. W tym przypadku rozwiązanie droższe nie znaczy lepsze. Każda z możliwości ma wady i zalety, natomiast efekt finalny w dużej mierze nie jest zależny od wybranej metody zakładania trawnika. Dlatego powinniśmy przyjrzeć się trzem najważniejszym kwestiom.

Wygląd trawnika wykonanego tradycyjnie oraz z rolki, determinowany jest głównie przez:

  1. właściwe przygotowanie podłoża pod zakładanie trawnika
  2. prawidłowy dobór nasion do rodzaju gleby, nasłonecznienia i użytkowania trawnika
  3. prawidłowa, całoroczna pielęgnacja trawnika po jego założeniu na które składa się szereg czynności takich jak: koszenie, podlewanie, nawożenie, aeracja, wertykulacja, odchwaszczanie.

Trawnik z siewu kontra trawnik z rolki – nasze porównanie

Stworzyliśmy zestawienie wad i zalet obu metod zakładania trawnika. W przypadku każdej z nich odnieśliśmy się do wszystkich ważnych aspektów. Uwzględniliśmy koszt założenia trawnika, pracochłonność danej metody. Porównaliśmy czas zakładania trawnika, możliwość wyboru nasion, a także ewentualne szanse niepowodzenia.

TRAWNIK Z SIEWU TRAWNIK Z ROLKI
CENA
Tańszy
(8-20 zł/m2)
Różnica w cenie mieszanek traw nie wpływa znacznie na koszt całego założenia trawnika.
Droższy
(22 -40 zł/m2).
Przy dużych powierzchniach trawnik z rolki jest dużą inwestycją z uwagi na wysoki koszt samej darni.
Cena trawnika z rolki może się znacznie różnić w zależności od metody produkcji trawy z rolki:
– z gruntu (korzenie trawy odcinane z gruntu)
– z folii (wersja najdroższa – posiada nieuszkodzone korzenie)
Oprócz kosztów trawy i założenia trawnika musimy doliczyć koszty transportu.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
identyczne dla obu metod!
– uprzątnięcie terenu z kamieni, śmieci, gruzów pobudowlanych itp.
– odchwaszczenie
– przekopanie gleby broną lub glebogryzarką
– niwelacja terenu, grabienie
– przygotowanie podłoża – w zależności od rodzaju gleby – rozwiezienie kompostu,
torfu, piasku, żyznego podłoża
– wielokrotne wałowanie
PRACOCHŁONNOŚĆ, CZASOCHŁONNOŚĆ, TRUDNOŚĆ
Zakładanie trawnika jest ogólnie czynnością dość pracochłonną, ale wysiew nasion jest dużo prostszy niż zakładanie trawnika z rolki. Ułożenie gotowych pasów darni oraz docinanie jej do obrzeży rabat jest bardziej praco- i czasochłonne niż założenie trawnika z siewu.

Prawidłowe ułożenie trawnika z rolki wymaga doświadczenie i wprawy, stąd niezbędna jest pomoc fachowców.

EFEKT KOŃCOWY
Efekt zazielenienia uzyskamy po 1-2 tyg. od siewu natomiast gęsty, ładny trawnik po około 3 miesiącach. Natychmiastowy efekt zielonej, gęstej i zbitej darni.
UKSZTAŁTOWANIE TERENU
Metoda stosowana w ogrodach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Istnieje ryzyko wypłukania nasion przy skarpach i wniesieniach. Trawnik z rolki nadaje się do zakładania na każdym terenie. Polecana i najlepsza metoda w zastosowaniu na nachylenia i skarpy.
CZAS ZAKŁADANIA
Cały sezon wegetacyjny. Optymalnym terminem jest
wiosna i jesień.
Cały sezon wegetacyjny
MOŻLIWOŚĆ UŻYTKOWANIA
Możliwość chodzenia po wyrośnięciu i ukorzenieniu się trawy, czas zależy od użytej mieszanki gatunkowej oraz warunków zewnętrznych. Można chodzić po około 3-4 tygodniach.
MOŻLIWOŚĆ NIEPOWODZENIA
Trawnik z siewu narażony jest na wypłukanie nasion po ulewnych deszczach lub przy nieumiejętnym podlewaniu wężem.
W konsekwencji czasami może być konieczne wykonanie dosiewek.
Duże ryzyko wypłukania nasion istnieje przy większych nachyleniach terenu, zboczach, skarpach.
Nasiona są przysmakiem ptaków dlatego aby zminimalizować
ryzyko wyjadania nasion, muszą zostać dobrze zagrabione i przysypane warstwą
ziemi.
Trawnik z rolki powinien, a wręcz musi być rozłożony w ciągu 24h. od rozładunku.
Przetrzymywanie darni dłużej, w nieodpowiednich warunkach (słońce, brak
wilgoci) sprawia, że szanse na przyjęcie się znacząco maleją.
Nieumiejętne ułożenie pasów zostawia brzydki efekt – trawnik rozchodzi się, powstają szpary.
WYBÓR NASION
Szeroki wachlarz mieszanek nasion trawy. Możliwość skomponowania indywidualnej
mieszanki do każdej gleby i na każde stanowisko (trawniki zacienione i
nasłonecznione), o zróżnicowanej funkcji – łąka kwietna, trawniki sportowe. Poprzez wybór optymalnej mieszanki nasion,
założony trawnik z siewu jest zwykle bardziej odporny na niekorzystne warunki w dłuższej perspektywie czasowej.
Ograniczony wybór rodzaju traw. Produkowane są zwykle z nasion z przeznaczeniem na tereny
słoneczne, do użytku rekreacyjnego i ozdobnego.

Nasz wynik? Remis!

Czy któraś metoda jest gorsza lub lepsza od drugiej? Naszym zdaniem absolutnie nie. Wybranie metody zależy głównie od tego jak szybko nam zależy na efekcie zielonego dywanu, ale też od naszych możliwości finansowych.

Siła Natury specjalizuje się w trawnikach. Zakładamy trawniki z siewu i z rolki w województwie śląskim. Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

Czy można inaczej?

Utrzymanie perfekcyjnie przystrzyżonego, zdrowego i zielonego trawnika jest nie lada wyzwaniem. Być może nie masz czasu na pielęgnację tak dużego trawnika? A może na myśl o wertykulacji, aeracji, systematycznym nawożeniu, koszeniu i innych zabiegach zaczynasz zazdrościć koledze mieszkającemu w bloku? Zabiegi pielęgnacyjne po założeniu trawnika potrafią być dość czasochłonne i kosztowne jeśli mówimy o naprawdę dużych przestrzeniach. Musimy wówczas zadecydować czy podołamy temu sami czy zatrudnimy firmę która regularnie będzie dbała o nasz trawnik. Czy jest jakieś inne rozwiązanie? 

Jeśli jesteście posiadaczami dużej działki, a idea zielonego dywanu niczym na boisku sportowym nie jest waszym marzeniem może rozpatrzycie możliwość założenia łąki kwietnej.

Łąka kwietna – alternatywa dla trawnika

Łąka kwietna jest łatwiejsza i tańsza w utrzymaniu ale to jeszcze nie wszystkie jej zalety.  Dodatkowo pełni bardzo ważne funkcje estetyczne i ekologiczne zarówno w ogrodach prywatnych i przestrzeni miejskiej. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż tendencja do ich zakładania zwiększa się z roku na rok.

  • nie wymaga systematycznego podlewania, rośliny z głębszym systemem korzeniowym lepiej magazynują wodę, przez co są odporne na suszę.
  • zredukowane zabiegi koszenia.  Jedno- czy dwukrotne koszenie w ciągu sezonu jest wystarczające. (Dla porównania trawnik kosimy około 20 razy). Dlatego oszczędzamy czas i pieniądze.
  • praktycznie nie wymaga nawożenia.
  • jest ekologiczna. Daje schronienie małym mieszkańcom ogrodu. Przyciąga pożyteczne owady, motyle czy ptaki szukające pożywienia.
  • łąka kwietna zatrzymuje pyły i zanieczyszczenia powietrza.
  • są po prostu piękne! Łąki oddziałują na wszystkie nasze zmysły. Dostarczają nam doznań estetycznych przez mieniące się różnymi kolorami kwiaty, przyciągają pięknym zapachem czy zróżnicowaną fakturą liści. Uspokoją nas melodyjnym koncertem szumiących w niej koników polnych czy świerszczy. Dodatkowo są miejscem gdzie w pełni się zrelaksujemy i możemy się oddać prawdziwie „dzikiej” naturze.
  • dynamicznie zmieniają się w ciągu roku, odmiennie jak w przypadku względnie stałego wyglądu trawnika.
  • zapewnia bioróżnorodność. Niezależnie czy mamy glebę przeciętną – świeżą,  bardzo wilgotną czy ekstremalnie suchą znajdziemy gatunki przystosowane do takich środowisk.

Łąka kwietna jest świetną alternatywą dla trawnika gdy lubimy ogrody swobodne i naturalistyczne. Nie chodzi o to by wyzbyć się całkowicie powierzchni trawiastej w  naszym ogrodzie. Możemy wygospodarować na nią jakąś niewielką część naszego ogrodu. Kto wie? Może akurat skradnie wasze serce 🙂

Zakładanie łąki kwietnej

Założenie łąki kwietnej nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Najważniejszym zabiegiem jest tutaj odpowiednie przygotowanie podłoża podobnie jak przy zakładaniu trawnika. Jednakże w tym przypadku ziemia nie musi, a nawet nie powinna być zbyt żyzna. Mamy do wyboru gotowe mieszanki nasion z kwiatów jednorocznych. Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie będziemy mogli cieszyć się nią przez rok. Otrzymamy dość krótkotrwały efekt natomiast co roku możemy siać mieszanki innych kwiatów co jest niewątpliwym atutem. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze zdecydujmy się na mieszanki kwiatów wieloletnich.

Aby uzyskać efekt łąki możemy sadzić też trawy ozdobne z bylinami na wzór rabat preriowych, które wiodą w ostatnich czasach prym w europejskiej architekturze krajobrazu. Ogrody preriowe są piękne, niewymagające i przyjazne środowisku. Mieliśmy przyjemność wykonać realizację ogrodu w stylu dutch wave, ogród z duchem prerii. Propozycja tego typu nasadzeń jest idealna dla zapracowanych, łaknących ukojenia i koloru w ogrodzie który będzie zachwycał o każdej porze roku.

Da się prościej?
Tak, możemy Ci pomóc. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i pozwól nam zrobić to za Ciebie.
Założymy trawnik lub zaprojektujemy cały ogród dla Ciebie i kompleksowo zajmiemy się jego realizacją.

Fioletowa linia:

Błyskawiczny kontakt

lub skontaktuj się e-mail / formularz: